FansClub Jethro Tull ČR
partnerem webu je
Audio3 - partner webu
Logo FansClub Jethro Tull Czech Republic
Koláž - booklety
O kapeleDiskografieTextyČlánkyOdkazyKe staženíKalendářGalerie
Stormwatch Stormwatch
  1. North Sea Oil
  2. Orion
  3. Home
  4. Dark Ages
  5. Warm Sporran [Instrumental]
  6. Something's On The Move
  7. Old Ghosts
  8. Dun Ringill
  9. Flying Dutchman
  10. Elegy [Instrumental]

Stormwatch se měl pro čtyři členy kapely stát poslední nahrávkou Tull.

Basista John Glascock trpěl rok předtím vrozenou srdeční vadou, a po operaci odpočíval mimo skupinu. Živé album Bursting Out již uvedlo jeho dočasnou náhradu Tony Williamse, a John se znovu připojil ke kapele při turné a nahrávání nové desky v roce 1979.

Písně měly být směsicí smutných a temných písní, odrážejících problematický stav hospodářství. Mé psaní a myšlení ovlivnilo zvyšování cen ropy, energetická krize a ostatní depresivní události světa. Nebylo lehké album natočit, protože Johnovo zdraví se zhoršilo, a po dokončení třech skladeb jsem dospěl k nelehkému rozhodnutí Johna znovu oželet. Naléhavě jsem mu doporučil přestat s večírky a přijmout zdravější a volnější životní styl. John byl veselá osoba, milující legraci, a přízpůsobit se prostě nemohl. Ale jeho zdraví bylo příliš nalomené, než aby mohl pokračovat s ponocováním a těžkým nahrávacím režimem.

Následující turné bylo ve znamení pirátských a disneyovských propriet na scéně. Naším jevištěm se stal každý večer vrak dvoustěžníku. Plul po rozbouřeném moři (a dálnicích) křížem krážem po USA. A pak jednoho večera přišla smutná zpráva, že John Glascock doma v Anglii zemřel.

Nový basák, David Pegg, proslulý z Fairport Convention, přinesl do koncertujícího obsazení novou krev a tomu odpovídající nadšení. Měl se stát nejdéle sloužícím basistou Tull – celých 16 let.

Rozčarování Barrie Barlowa z cestování a vliv Glascockovy smrti stále více komplilovaly mé vztahy s ním, i když jsme tak dobře spolupracovali na desce. Ale budiž, nejsem zrovna nejpřístupnější člověk - vlastně jsem někdy tak trochu prevít.

Na této desce se nacházejí některé z Barrieho nejlepších výkonů, a jelikož já jsem měl za povinnost hrát na basovku, naše hudební propojení bylo jiné než obvykle. Basák a bubeník musí mít zvláštní hudební souznění, a my dva jsme tenhle rozměr celkem snadno nalezli. Ale samozřejmě bychom raději měli na place při nahrávání zdravého Johna.

Takže pojďmě věnovat tento remasterovaný Stormwatch Barrie Barlowovi, který celých osm let se skupinou vnášel svou dynamiku, věrnost, humor a oddanost k obsazení skupiny v 70 letech. Zanechal svou konečnou a dobře umístěnou značku na této kolekci písní a vystoupení.

Ian Anderson, 2003

 kontakt FansClub Jethro Tull ČR: prezident Karel Brychta, webmaster Miroslav Hofbauer