FansClub Jethro Tull ČR
partnerem webu je
Audio3 - partner webu
Logo FansClub Jethro Tull Czech Republic
Koláž - booklety
O kapeleDiskografieTextyČlánkyOdkazyKe staženíKnihyKalendářGalerie

Jethro Tull - kompletní příběhJethro Tull - kompletní příběh

Kompletní příběh legendární skupiny s nezaměnitelným zvukem z archivu magazínu Classic Rock.

Každý, kdo se nechal zlákat pestrým světem skupiny Jethro Tull, potvrdí, že se těmto britským výstředníkům nikdo a nic nevyrovná. Proměnlivou hudební krajinou přitom kapelu vždy bezchybně naváděly podmanivé tóny flétny frontmana Iana Andersona. Také jeho zásluhou Jethro Tull již přes padesát let neopakovatelným způsobem přetvářejí podobu rockové hudby. Jako důkaz mohou posloužit přelomová alba Aqualung nebo Thick as a Brick z počátku sedmdesátých let, která kapele zaručila status megahvězd na obou březích Atlantiku.

Ve skladbách Jethro Tull si podávají ruce folk i rock, klasika, blues i world music. Ian Anderson navíc dlouhá desetiletí hájí pozice jednoho z nejlepších písňových textařů všech dob. Ať však Anderson varovně hrozí prstem, nebo nachází podobenství v britském folklóru, své pravdy vždy sděluje neopakovatelným, strhujícím způsobem.

Pětapadesáté výročí založení Jethro Tull nabídlo jedinečnou příležitost zmapovat umělecké zrání této mimořádné hudební formace od bluesrockových kořenů přes vrcholné artrockové období po experimenty s moderním elektronickým zvukem. Na následujících stranách naleznete popis zásadních milníků v dějinách kapely, příběh vzniku všech přelomových alb, ale také dosud nezveřejněné fotografie z archivu samotného Iana Andersona. Uchopte flétnu, zhluboka se nadechněte, pusťte si svou oblíbenou skladbu od Jethro Tull a jdeme na to…

Podle anglického originálu Jethro Tull, Third Edition, Future Publishing, 2021
vydalo nakladatelství Extra Publishing v roce 2022

Překlad Jiří Chodil

Redakce Daniela Mičanová, Vojtěch Klíma

Bookazine sešit č.17
vychází 22.9.2022

Potichu si zpívámPotichu si zpívám

Ian Anderson, legenda artrocku a frontman Jethro Tull, kompletně shromáždil všechny texty, které napsal pro Jethro Tull i pro svou sólovou tvorbu. Sbírku provází sada fotografií, pořízených samotným Ianem, ilustrujících vždy jednu vybranou píseň z každého alba. Knihu otevírá rozsáhlá úvodní předmluva samotného Andersona, ve které do hloubky vysvětluje své tvůrčí postupy. Jde o fascinující výpověď, která dává knize nový rozměr. Ještě před ní si můžete přečíst předmluvu "zázračného dítěte" Geralda Bostocka - jakousi historie Jethro Tull v kostce, vyprávěnou fiktivním autorem veršů alba Thick As A Brick. Jde o typickou ukázku Andersonova humoru a o dokonalý úvod svazku. Kniha obsahuje všechny vydané texty, členěné chronologicky podle alb a jejich pozdějších bonusů, tedy dříve nevydaných skladeb. Na konci sbírky jsou i některé "osiřelé" písně, které se autor rozhodl se zvídavým čtenářem sdílet. Anderson před vydáním knihy všechny skladby trpělivě prošel, aby si ověřil, že text odpovídá přesně tomu, co se zpívá na desce. Název "Potichu si zpívám" dokonce popisuje proces, který mu probíhal v hlavě, když slova kontroloval. Každé album je v knize uvozeno elegantní stránkou s obalem alba a stručným textem o okolnostech jeho vzniku z pera Iana Andersona. Následují texty písní alba v angličtině a v češtině, a fotografie, ilustrující konkrétní píseň. Kromě toho zde skalní fanoušci naleznou řadu kopií rukopisů textů, někdy zcela zárodečných. Autorem českého překladu textů je Vladimír Řepík, který práci Iana Andersona dlouhodobě studuje, mnohokrát se s flétnistou a zpěvákem sešel, navštívil v Británii místa jeho působení, a je dnes patrně nejzasvěcenějším znalcem jeho textařského díla u nás. Po knize "Na rokenrol už jsem starej..." z roku 2006, která mapovala texty Iana Andersona do roku 2003, se tak českému čtenáři dostává do ruky výpravný autorem ilustrovaný svazek zatím kompletního Andersonova lyrického díla včetně posledního alba The Zealot Gene z roku 2022.

Z anglického originálu Silent Singing vydaného nakladatelstvím Essential Works Ltd v Londýně v roce 2021 přeložil Vladimír Řepík

Redakce Tereza Houšková Sazba David Macháček

Vydalo nakladatelství Volvox Globator
Bořivojova 99, Praha 3 - Žižkov
jako svou 1245. publikaci

Praha 2022

Balada o Jethro TullBalada o Jethro Tull

Balada o Jethro Tull oslavuje prvních 50 let této kapely. Zároveň odráží příběh britského rock´n´rollu počínaje jeho dětskými krůčky na konci šedesátých let se slávou blues přes neskutečný artrock let sedmdesátých, technologické výboje osmdesátek a devadesátek až po dosud neprobádané vody současnosti. Z knihy se také dozvíte, že kapelník Ian Anderson si na své karí sype doma vypěstovaná semínka chilli z lahvičky, kterou u sebe tajně nosí; že vytyčování hranic jeho někdejším souputníkům občas představovalo něco jako krocení toulavých koček. Ale dočtete se i verze jeho spoluhráčů. V knize hovoří mimo jiné bývalý klávesista John Evan, varhanice Dee Palmerová nebo někdejší basový kytarista Dave Pegg.

Z anglického originálu The Ballad of Jethro Tull vydaného nakladatelstvím Rocket 88 v roce 2019 v Londýně přeložil Vladimír Řepík

Redakce Vladimíra Pekárková a Terezie Houšková

Odpovědný redaktor Michal Hrubý

Sazba a obálka David Macháček

Vydalo nakladatelství Volvox Globator
Bořivojova 99, Praha 3 - Žižkov
jako svou 1192. publikaci

Praha 2022

Půlstoletí s kouzelnou flétnouPůl století s kouzelnou flétnou

Hudba Jethro Tull je podle slov autora doslova soundtrackem jeho života, a tak poté, co přeložil kompletní texty písní Jethro Tull, tentokrát mapuje vývoj kapely za celou její existenci a na okraj přináší souvislosti s vlastní cestou životem a se situací v Československu a Česku, kde právě hudba této skupiny pomáhala mnohým překonávat někdejší totalitní nesvobodu. Kniha ovšem rozhodně není souborem suchých encyklopedických hesel a letopočtů, naopak, čtenář se dozví mnoho nových informací, které se objevily zejména v souvislosti s nově vydávanými remixovanými edicemi klasických alb Jethro Tull. Jednotlivé kapitoly se vztahují k nejslavnějším albům a ke vzniku písní na nich. Také pozdější období, kdy skupina částečně ustoupila ze slávy, je zachyceno podle zásadních mezníků její produkce a individuální tvorby Iana Andersona. K letošnímu padesátému výročí tak autor knihou Jethro Tull – Půlstoletí s kouzelnou flétnou vzdává svůj hold skupině a Ianu Andersonovi. Vizuální stránkou pak k dokonalosti celého díla přispěl neméně nadšený fanoušek a fotograf Karel Brychta.

Vladimír Řepík, foto Karel Brychta

Vydalo nakladatelství a vydavatelství
Volvox Globator
Bořivojova 99, Praha 3
jako svou 1140. publikaci

Jethro Tull v zemích koruny ČeskéJethro Tull v zemích koruny České

Exkluzivní celobarevná publikace mapující tuto dnes již legendární rockovou skupinu při všech jejích koncertech v Čechách a na Moravě. Fotografie profesionálů i obyčejných fanoušků zachycují nenapodobitelnou atmosféru, kterou jsou koncerty Jethro Tull typické.

Copyright © Karel "Kartullix" Brychta, Vladimír "Jetřich Tyl" Řepík, Libor "Teacher" Mysliveček, Pavel "Pavtullix" Švanda, Josef "Peptullix" Maleček, Vladimíra "Vlaďtullka" Pekárková, Renča Aujeský, Jolana Sitová

Photography © Karel Brychta, Ruda Černovský, Miloš Klemsa, Vladimír Řepík, Vít Řehoř, Jiří Plaček

Illustrations © Jiří Chaloupka

Translantion lyrics © Vladimír Řepík

Vydalo nakladatelství Volvox Globator v roce 2009

Copyright © FCJT 2009


Na rokenrol už jsem starej, ale umřít ještě nechciNa rokenrol už jsem starej, ale umřít ještě nechci

Kompletní vydání textů v češtině a angličtině.

Publikace nabízí všechny doposud vydané texty hudební skupiny Jethro Tull; čtenář má tak jedinečnou možnost sledovat vývoj Andersonovy imaginace za celých čtyřicet let působení. Předkládané texty se většinou dotýkají témat společnosti, přírody a náboženství. Nejde však o žádná autorova kázání a Anderson často používá ironii, černý humor, dvojsmysl a sarkastický nadhled, a to včetně vlastní osoby. Dvojjazyčné texty (české a anglické) jsou doprovázeny fotografiemi z českých a moravských koncertů skupiny, jejichž autorem je Karel Brychta.

Vydalo nakladatelství a vydavatelství
Volvox Globator
Prvního pluku 7, 186 00 Praha 8
jako 737. publikaci

Obálka a typografie Luboš Drtina
Odpovědný redaktor Josef Navrátil


Malé dějiny JT Malé dějiny Jethro Tull: Prvních třicet let

První historie legendární rockové skupiny v českém jazyce. Kniha podrobně líčí úvodních třicet let existence kapely (do r. 1998), její hvězdné okamžiky i dočasné krize, a obsahuje množství osobních vzpomínek Iana Andersona i dalších členů Jethro Tull, ať už soudobých či bývalých. Autor je dlouholetým vydavatelem časopisu A New Day, určeného ctitelům skupiny, a je tedy člověkem nad jiné povolaným, jenž osobně zná většinu hudebníků, kteří kapelou prošli. Malé dějiny Jethro Tull jsou doplněny statí o Micku Abrahamsovi a jeho Blodwyn Pig, zajímavými fotografiemi a především podrobnou diskografií, jež kromě základních alb zachycuje i sólové projekty jednotlivých členů nebo formací, ve kterých působili.

Z anglického originálu
Minstrels In The Gallery - A History Of Jethro Tull
vydaného nakladatelstvím Firefly Publishing v roce 1998
přeložil Michal Staša

Obálka a grafická úprava Karel Haloun
Fotografie byly převzaty z anglického originálu
Vydalo nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka
v Praze a Litomyšli roku 2000
jako svou 373. publikaci

 kontakt FansClub Jethro Tull ČR: prezident Karel Brychta, webmaster Miroslav Hofbauer